Uważaj na pseudodetektywów

Niestety także w branży detektywistycznej zdarzają się „czarne owce”. Osoby te nie posiadają wymaganych uprawnień, a decydując się na skorzystanie z ich usług nie tylko stracisz pieniądze, ale i narazisz się na odpowiedzialność karną i inne negatywne konsekwencje.

Jak rozpoznać pseudodetektywa?

Oszustów podających się za detektywów, często można łatwo zdemaskować. W jaki sposób?

1. Poproś detektywa o okazanie licencji oraz wpisu do rejestru MSW – jeśli będzie próbował Cię zbyć pod jakimś pozorem, prawdopodobnie nie posiada tych dokumentów. Możesz to sprawdzić samodzielnie, ale już takie zachowanie detektywa nie wzbudza zaufania. Pamiętaj, by nie wpłacać żadnych pieniędzy osobie, co do której nie masz pewności, że jest detektywem.

2. Uważaj, jeśli na stronie internetowej lub w ogłoszeniu widnieje jedynie numer telefonu komórkowego i adres e-mail na darmowym serwerze i nie ma żadnych dodatkowych informacji. Oszuści często podają minimum danych niezbędnych do kontaktu, tak, aby później trudniej było ich zidentyfikować i odnaleźć. Każde poważne biuro detektywistyczne posiada stronę internetową, na której powinny być zawarte informacje, które jednoznacznie pozwolą Ci zidentyfikować firmę (nazwa, adres, NIP). Na stronie powinny być też zawarte informacje o numerze licencji detektywa oraz numerze wpisu do rejestru MSW (oczywiście „papier” wszystko przyjmie, ale posiadając te informacje dużo łatwiej będzie Ci potwierdzić odpowiednie uprawnienia).

3. Każdy detektyw ma obowiązek zawrzeć ze zleceniodawcą pisemną umowę. Jeśli ktoś proponuje Ci pominięcie tego elementu, tłumacząc to np. niższą ceną dzięki pominięciu podatków, nie zgadzaj się. Umowa to Twoje zabezpieczenie. Może być ona także niezbędna do okazania w Sadzie, np. podczas rozprawy rozwodowej, aby uwiarygodnić zdobyty materiał dowodowy. Żądaj także potwierdzenia każdej wpłaty.

4. Uważaj na rażąco niską cenę. Zanim wybierzesz konkretne biuro detektywistyczne, zadzwoń do kilku z nich i porównaj orientacyjne ceny za wykonanie zlecenia. Stawki na rynku profesjonalnych detektywów są podobne. Jeśli ktoś zaproponuje Ci usługę za okazyjnie niską cenę, możesz być niemal pewien, że albo jest oszustem, który weźmie od Ciebie stosunkowo niedużą zaliczkę i zapadnie się pod ziemię, lub jest nowicjuszem, który będzie się uczył Twoim kosztem i zadowoli go każda kwota, którą otrzyma. Niemal pewne jest natomiast, że Ciebie nie zadowolą efekty jego pracy.

5. Jeśli tylko to możliwe, spotkaj się z detektywem w jego biurze. Oczywiście może się zdarzyć, że z różnych przyczyn będziesz wolał się spotkać w innym miejscu – niemniej jednak detektyw powinien zaproponować Ci możliwość spotkania w biurze stacjonarnym. Uważaj, jeśli ktoś zaproponuje Ci spotkanie wyłącznie w jakimś miejscu publicznym, na parkingu lub u Ciebie w domu. Prześwietl dokładniej taką osobę.

6. Nie wierz w cuda – jeśli ktoś obiecuje Ci spektakularne efekty dzięki podsłuchom albo kamerkom zainstalowanym w mieszkaniu lub hotelowym pokoju, możesz być pewien, że osoba ta nie ma pojęcia o obowiązującym prawie i prędzej, czy później sprowadzi na Ciebie poważne problemy. Profesjonalny detektyw potrafi zdobyć materiał dowodowy działając w sposób legalny, a Ty nie będziesz narażony na przykre konsekwencje bezprawnego działania. Trzymaj się z daleka od osób, które zawodu detektywa uczyły się samodzielnie na bazie seriali paradokumentalnych.

Jeśli zostałeś oszukany przez osobę podającą się za detektywa, lub chciałbyś skorzystać z usług osoby, co do której uprawnień nie masz pewności – zgłoś się do nas, bezpłatnie spróbujemy ustalić kim był oszust, albo zweryfikujemy uprawnienia osoby, z której usług chcesz skorzystać.

LOKALIZACJA BIURA:


View Larger Map

BIURO DETEKTYWISTYCZNE

Licencje detektywów nr: 0004868, 0000396, 0004044
Wpis do rejestru MSW n: RD-38/2014

Tel: + 48 601 792 425 (24h/7)
E-mail: kontakt@detektyw-prywatny.pl

Adres siedziby: Głogów
Adres oddziału: Wrocław

NIP: 6932050146
REGON: 021556209

Teren działania: woj. dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie