Ile kosztuje wynajęcie detektywa

Odpowiedź na pytanie o koszt wynajęcia prywatnego detektywa zazwyczaj jest taka sama, jak na pytanie „ile kosztuje samochód”? – To zależy. Samochód można kupić za 500 zł, ale i za 500.000 zł. Co prawda stawki detektywów za pojedyncze zlecenie rzadko idą w setki tysięcy złotych (choć bywają i takie), to zazwyczaj są uzależnione od charakteru zlecenia i poziomu złożoności sprawy, a co za tym idzie – od liczby zaangażowanych osób (detektywów), niezbędnych środków i czasu, potrzebnego na realizację zlecenia.

W profesjonalnym biurze zatrudnionych jest kilku detektywów (zarówno są to i kobiety, i mężczyźni), którzy poruszają się różnymi samochodami, korzystają ze specjalistycznego, kosztownego sprzętu. Zlecenia często wiążą się z koniecznością nagłych, dalszych wyjazdów, pracą w nocy, wielogodzinnym oczekiwaniem w nagrzanym samochodzie lub na dworze przy kilkunastostopniowym mrozie. Nierzadko dla prawidłowego wykonania zlecenia detektywi mogą sobie pozwolić jedynie na 4-godzinny sen w aucie.

Obraz pracy detektywów przestawiony w serialach paradokumentalnych zdecydowanie odbiega od rzeczywistości, w jakiej pracują profesjonaliści. Kluczowych materiałów dla sprawy nie uzyskuje się w ciągu dwóch godzin z kamer ukrytych w hotelowych pokojach. Najczęściej uzyskanie mocnego dowodu wiąże się ze żmudną pracą przez kilka – kilkanaście dni.

Na zdobyciu materiału dowodowego praca detektywa się nie kończy – po wykonaniu zlecenia konieczna jest analiza zebranego materiału, na podstawie którego przygotowywane jest pisemne sprawozdanie z wykonanych czynności. Na ten raport najczęściej składa się kilkadziesiąt stron, zawierających szczegółowe opisy i zdjęcia. Dokument ten musi być przygotowany bardzo starannie i z myślą o późniejszym wykorzystaniu przez klienta w sądzie Profesjonalne biuro detektywistyczne opracowuje taki raport w ramach usługi, bez dodatkowych kosztów, jednak warto mieć świadomość, że na przygotowanie obszernego sprawozdania potrzeba poświęcić 2-3 dni pracy.

Innym aspektem, który jest związany z wykonywaniem czynności detektywistycznych to towarzyszące im ryzyko. I nie chodzi tu o brawurowe pościgi czy strzelaniny, które mają miejsce praktycznie wyłącznie w serialach, albo filmach sensacyjnych z bohaterem – detektywem w roli głównej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że prawda ujawniana przez detektywa najczęściej mocno uderza w interesy osoby, wobec której wykonywane są czynności. Niestety osoby te nie zawsze postrzegają detektywów, jako kogoś „z zewnątrz”, kto po prostu wykonuje swoją pracę. Nie każdy jest w stanie udźwignąć odpowiedzialność za własne czyny, wobec czego często winą za przykre konsekwencje swoich działań obarcza detektywa. Kiedy pojawiają się problemy, pojawiają się również emocje, a wraz z nimi nierzadko chęć zemsty na detektywach, którzy ujawnili niewygodne fakty. O ile „zwykły Kowalski” pozwoli sobie jedynie na wystawienie niepochlebnej opinii o biurze detektywistycznym na internecie, tak inny typ „figuranta” może już dopuścić się uszkodzenia hamulców w samochodzie detektywa, nasłania kogoś w celu pobicia i innych agresywnych zachowań.

Teraz, kiedy wiadomo, z czym najogólniej wiąże się praca detektywa, można przejść do stawek, jakie obowiązują standardowo w większości biur detektywistycznych. Przy sprawach „typowych” o średnim poziomie skomplikowania, kwotę za usługę najczęściej określa się na podstawie czasu, jaki jest niezbędny na wykonanie zlecenie. I tak, za 10-godzinną „dniówkę” jest to kwota w przedziale od 1000 zł do 1500 zł. Stawki godzinowe, kiedy nie ma potrzeby działania przez okres dłuższy niż 3-4 godziny dziennie, to średnio 150 – 200 zł za godzinę. W przypadku spraw o dużym stopniu skomplikowania lub ryzyka, kwota za zlecenie jest kwestią indywidualnych negocjacji.

Tym, co powinno wzbudzić zwiększoną czujność klienta, są rażąco niskie ceny oferowane przez niektórych „detektywów”. W momencie, gdy ktoś proponuje stawkę np. 300 zł za dzień pracy, można być praktycznie pewnym, że jest to oszust, który weźmie stosunkowo niską zaliczkę i rozpłynie się w powietrzu, lub ma się do czynienia z nowicjuszem w branży, który będzie pracował w pojedynkę (a tak się praktycznie nie da) ucząc się dopiero zawodu kosztem Klienta. Równie pewne jest, że efekty pracy takiej osoby będą co najwyżej mizerne. Nie wspominając już o tym, że źle przeprowadzone czynności przez pseudodetektywa lub amatora mogą zamknąć drogę do poprawnego wykonania zlecenia przez profesjonalistów w późniejszym okresie.

Podsumowując – decydując się na skorzystanie z usług biura detektywistycznego, warto od razu zwrócić się do profesjonalistów. Taka usługa ma swoją, stosunkowo niemałą cenę, która wynika w uwarunkowań pracy detektywów. Jednak powierzając swoje najbardziej intymne sprawy lub te, które będą rzutowały na dalsze życie prywatne lub zawodowe interesy, warto zaufać jedynie specjalistom.

LOKALIZACJA BIURA:


View Larger Map

BIURO DETEKTYWISTYCZNE

Licencje detektywów nr: 0004868, 0000396, 0004044
Wpis do rejestru MSW n: RD-38/2014

Tel: + 48 601 792 425 (24h/7)
E-mail: kontakt@detektyw-prywatny.pl

Adres siedziby: Głogów
Adres oddziału: Wrocław

NIP: 6932050146
REGON: 021556209

Teren działania: woj. dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie